İşitme Engelli Ailelerin Çocukları İçin
Ses Getirenler Projesi
İşitme Engelli Çocukların Aileleri için "Ses Getirenler Projesi"

Samsung Electronics Türkiye ve Çocuk Eğitim Derneği "Ses Getirenler" Projesini hayata geçirmek için bir araya geldi. Proje kapsamında hazırlanan web sitesi aracılığı ile 0-5 yaş arası ve henüz ilkokula başlamamış işitme engelli çocuğu olan ailelerin eğitim aşamalarında desteklenmesi hedefleniyor.


Ses Getirenler Projesi Nedir?

Ses Getirenler Projesi'yle işitme engelli çocukların erken çocukluk ve okul öncesi dönemde yaşıtlarıyla paralel bir gelişim göstermeleri hedefleniyor. 0-5 yaş arası ve henüz ilkokula başlamamış işitme engelli çocukların gelişimlerini sürdürebilmeleri için aldıkları rehabilitasyon eğitimlerinin yanı sıra evlerde de aileleri tarafından desteklenmeleri gerekmektedir. Bu süreçte ailelerin, işitme engelli çocuklarını nasıl eğitecekleri konusunda önem taşıyor.


Ne Yapılıyor?

Ses Getirenler web sitesi üzerinden yayınlanacak Aile Destek Videoları, Uzman Videoları ve Aile Danışma Hattı ile erken çocukluk ve okul öncesi dönemde yaşıtlarıyla paralel gelişim gösteren işitme engelli çocukların, okula hazırlanmaları ve topluma daha kolay uyum sağlamaları hedefleniyor.


Nasıl Yapılıyor?

Aile Destek Videoları ailelerin çocukları ile birlikte evde ders çalışma tekniklerini içeren yönlendirici 320 adet aileleri destekleyici eğitim videolarından oluşurken, Uzman Videoları ise uzman doktor, odyolog, konuşma terapisti ve özel eğitim uzmanı, okul öncesi dönem ve erken çocukluk dönemi alanlarında çalışan akademisyenlerin hazırladığı 40 videodan oluşuyor.

Aynı zamanda proje ile ilgili farkındalığı artırmak amacıyla hayata geçirilen, işitme engelli çocukların rol aldığı ve ünlü müzisyen Rahman Altın'ın bestesiyle destek olduğu film de hayata geçirildi.


Çocuk Eğitim Derneği (ÇED) Hakkında

Çocuk Eğitim Derneği, işitme engelli bireylerin kaliteli eğitim almalarını sağlamak amacı ile kurulmuş uluslararası vizyon ve standartlarda, toplumsal yaşamın tüm alanlarında yenilikçi ve sürdürülebilir projeler üreten ve uygulayan bir dernek olarak faaliyet göstermektedir. İstanbul Ataşehir'deki eğitim merkezinde 0-14 yaş arası 104 işitme engelli çocuk ve ailesine rehabilitasyon, erken çocukluk, okul öncesi dönem eğitimi, aile eğitimleri, aile danışma terapi hizmetleri ve sağlık alanında hizmet vermektedir. Daha fazla bilgi almak için www.cocukegitimdernegi.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.


Samsung Electronics Türkiye Hakkında

Samsung Electronics Co. Ltd. dünyaya dönüştürücü fikirler ve teknolojiler sayesinde ilham veriyor ve geleceği şekillendiriyor. Şirket, televizyon, akıllı telefon, giyilebilir cihazlar, tabletler, dijital gereçler, ağ sistemleri ve hafıza, LSI sistemleri ve LED çözümlerinin dünyasını yeniden tanımlıyor. Samsung hakkında en güncel haberler için http://news.samsung.com/tr adresinden "Samsung Newsroom" sayfasını ziyaret edebilirsiniz. www.samsung.com/tr

KAYIT OL GİRİŞ YAP